Перейти до основного вмісту

Козачата, як вияв патріотичного виховання дітей.

Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.

М.Грушевський

   Знати минуле своєї Батьківщини – обов’язок кожного громадянина. І прививати це потрібно з дитинства. Адже молодь творить майбутнє і щоб воно було світлим, слід привчати її до патріотизму, любові до рідної землі, навчити пам’ятати героїв, що вибороли незалежність України.

    У 1995 році відбулася 344-та річниця Берестецької битви. Саме тоді було прийнято рішення урочистої посвяти юнаків та дівчат у козачата. Тому 23-25 червня було проведено зліт юних козачат Радивилівщини та прийнято їх урочисту посвяту на о. Журавлиха.

  Ось уже 16 років на території місцевої школи та музею-заповідника проводиться зліт козачат. Та не лише Радивилівщини – з роками вони досягли статусу Всеукраїнських. Хто зна, можливо, скоро захочуть стати юними козаками та козачками і  гості з Польщі, Росії та інших країн. Чому б і ні? Це ж таке цікаве дійство!

       Отож, коротко про самі, як їх по-народному називають, козачата. 

  

Благословення новоспечених козачків і козачок на віддану службу Батьківщині

     Щороку, у червні, з’їздяться звідусіль діти, щоб взяти участь у таборуванні.  З’їзд, зазвичай, відбувається ввечері перед  призначеною датою, або ж зранку обраного дня. Приїжджі розміщують свої намети по всій території школи та лісу, що знаходиться біля неї.  Все таборування проходить у три дні. Є обмеження у віці, адже у козачата беруть лише юнаків та дівчат віком від 13 до 15 років. Звісно, разом з ними можуть бути і інші бажаючі, але вони будуть лише спостерігачами.  У таборі є комісія, яка розписує всі дійства та заходи на кожен з трьох днів. Кожного року є щось нове, але здебільшого програма має такий вигляд:

1-й день:

 • - знайомство з місцевістю, оргкомітетом. Ознайомленням з правилами поведінки у таборі та технікою безпеки. Облаштування куренів.
 • - покладання квітів біля пам’ятника героям Берестецької битви, урочиста посвята у козачата.
 • - конкурс пісні та строю, конкурс малюнку на асфальті на козацьку тематику.

2-й день:

 • - впродовж дня проводяться конкурси на кращих читців-декламаторів, виконання пісень вокально або хором, різних                         театральних постановок, які, звичайно, торкаються козацької або ж патріотичної тематики.
 • - також проводяться і різні спортивні змагання, змагаються між собою і футбольні команди. Як хлопців, так і дівчат.
 • - ввечері проходить акція «Свіча пам’яті». На сцені читаються вірші, присвячені Берестецькій битві, козакам. Можна зачитувати і свої власні твори. По закінченню – хвилина мовчання та запалення свічок на честь загиблих у битві. Також біля кожного з куренів розпалюють велике багаття.

3-й день:

 • - огляд куренів та визначення найкращого.
 • - театралізоване дійство, відтворення битви.
 • - конкурс на приготування  кулішу.
 • - нагородження переможців.
 •  
 • Під час конкурсу на театралізоване дійство

     Отож, так загалом виглядає програма для проведення щорічного зліту козачат. Звісно, кожного року додають щось нове, цікавіше, оригінальніше. Та загалом – це надзвичайно цікаве дійство, всі завжди дуже задоволенні, навіть ті, які приїздять не вперше. Звичайно, це ж так чудово відпочивати на природі, готувати смачнючу їжу на багатті, спробувати справжнього козацького кулішу, дізнатись більше про традиції наших славних предків, перенестись уявою у ті хвилюючі роки. Та найголовніше – прийняти посвяту та відчути себе справжнім козаком!Тому задоволеними залишаються всі – як діти, так і дорослі.

     Мабуть, варто кожному хоч раз приїхати та поглянути на це, а ще краще привезти дітей,  щоб зростали патріотами і справжніми українцями!

Вам сподобалось?

Поділіться з друзями!